Vrtání do obkladu nebo dlažby? Není to žádný problém

V článku se dozvíte jak správně vybrat vrták a nebát se vyvrtat otvor do obkladu nebo dlažby. Vyhnete se tak zbytečným problémům s prasklou obkládačkou nebo poškrábání dlažby.

Mnozí z nás rekonstruujeme a prohlížíme katalogy krásných koupelen. Mnohokrát se stane, že obkladač udělá svou práci a my se rozhodneme svou novou koupelnu dotvořit. Sem namontujeme držák na šampony, sem držák na ručníky, zrcadlo,polička a stane se, že při vrtání praskne obkládačka. Této nemilé zkušenosti se však dá předejít a vyhnout se tak zbytečným problémům. Jak tedy správně a bez obav vrtat do obkladu?

Základem je správný vrták a vrtačka

Pokud jsme se rozhodli sami vyvrtat potřebné uchycení do stěn je nutné zvážit, zda naše domácí vybavení je dostačující. K prasknutí obkladu často dochází při zvolení nesprávného vrtáku nebo vrtačky. Zorientujme se proto ve vrtáků a způsobu vrtání.

Vrtání do kovu

Pro vrtání do kovových materiálů používáme řadu různých vrtáků s různým označením. Obvykle se jedná o vrtáky z oceli. Podle tvrdosti materiálu do kterého jdeme vrtat jsou následně i speciální vrtáky. Do měkčích materiálů rychle řezná ocel, která se vyznačuje cenovou dostupností, ale má kratší životnost. Do tvrdších materiálů ocelové vrtáky s kobaltem nebo titanem. Ty jsou určeny právě tvrdým kovem a vyznačují se svojí životností, ale i vyšší cenou. Vrtání do kovu může probíhat i rychlým chodem vrtačky přičemž nepoužíváme příklep.

Vrtání do dřeva

Vrtání do dřeva má svá specifika a v případě, že chceme vyvrtat díry, které mají být přesné a kvalitní, tak musíme použít vrtáky k tomu určené. Zkušený stavbař na první pohled rozezná spirálový vrták do dřeva protože se vyznačuje hrotem se závitem, ostrou hranou a širokými drážkami pro odvádění piliny. Tyto vrtáky jsou nevhodné pro jiné materiály. Do dřeva vrtáme bez příklepu a volíme spíše pomalejší chod, aby vrták dokázal odvádět přebytečnou pilinu.

Vrtání do zdiva nebo obkladu

Právě zde často mnoho kutily používá vrtáky do kovu při jednorázovém vrtání. Při měkkých zdiv je možné i takovým vrtákem vyvrtat otvor, ale co v případě kamenné stěny nebo obkladu? Zde již takový vrták nebude mít šanci. Přinejlepším se otupí jen samotný vrták, způsobit však může i větší komplikace než jeho zlomení nebo prasknutí obkládačky. Víme, že vrtání do zdiva můžeme i za pomoci příklepu. Zde ale pozor pokud chceme vyvrtat otvor do obkladu či dlažby. Ty mají obvykle odolnou vrchní vrstvu, která bývá často kluzká. Sklouznutí vrtáku může způsobit poškrábání obkladu. Použití příklepu by způsobilo prasknutí obkladu. Jak tedy správně postupovat a nenechat si zkazitnovou koupelnu?

Pro bezpečné vrtání do obkladů a dlažeb jsou vhodné především k tomu určeny diamantové vrtáky nebo celé sety. Obzvláště tvrdé obklady a dlažby z materiálů jako je gres, mramor, porcelán a podobně. Při diamantových vrtáků serozlišuje v závislosti na vrtačky, zda koupit celý vrták nebo jen korunku. Do tvrdých obkladů a dlažeb se doporučuje vrtat za mokra. Snižují prašnost, snižují opotřebení vrtáku chlazením. Existují jednoduché sety, které jsou cenově dostupné a bez problémů vyvrtají otvor i do tvrdých obkladů. Existují také různé pomůcky pro vrtání do obkladů, aby nedošlo k sesmeknutí vrtáku jako jsou protiskluzové nálepky nebo přísavné držáky. Teprve po provrtání obkladu můžeme zvolit vrtání s příklepem.

Tento článek vznikl ve spolupráci s www.profiobkladac.sk.

Loading

Další články