V dnešním blogu se zaměříme na obecnější téma, na nabídku diamantových řezných kotoučů, zejména od společnosti RUBI, jejich vlastnosti a použití pro různé materiály dlaždic.
Pro kvalitní a efektivní řezání obkladových materiálů nebo dlaždic musí být splněny 3 základní podmínky: vhodný řezný nástroj (např. ruční řezačka RUBI, Kaufmann nebo Battipav nebo elektrická řezačka), správný řezný kotouč pro ruční řezačky nebo diamantový kotouč pro elektrické řezačky a nakonec zručnost a zkušenost obkladače.
Existují různé typy diamantových kotoučů pro řezání obkladových materiálů. Znalost způsobu řezání jednotlivých materiálů je pro obkladače klíčovou dovedností pro dosažení kvalitního výsledku. Pochopení spůsobu obkladání, spůsobu jak se kotouče vyrábějí a jak fungují, Vám pomůže lépe pochopit, jaký typ kotouče potřebujete nebo který typ je pro řezání jednotlivých materiálů nejlepší.
Diamantové řezné kotouče
Začněme základními informacemi o diamantových kotoučích. Diamantové řezné kotouče se skládají z kruhového tělesa (jádra), které je obvykle vyrobeno z oceli. Diamanty jsou k jádru připojeny v podobě souvislého kruhu nebo v segmentech. Tento řezný materiál, nazývaný také diamantový pás nebo čepel, může být k jádru kotouče připojen různými způsoby, ale nejčastěji používanou metodou je laserové svařování. Čepel má velmi vysokou abrazivitu (brousitelnost), která se využívá při samotním procesu řezání.
Spojování diamantových zrn lze provádět třemi různými způsoby: spékáním, galvanickým pokovováním nebo vakuovým pájením. V případě specifických keramických řezných kotoučů budeme většinou hovořit o spékání. Při spékání se diamantové částice (zrna) smíchají s kovovým pojivem a pomocí vysokého tlaku a teploty se spojí. Tím vzniká struktura s různými vrstvami diamantů, které se odkrývají při postupném opotřebení (obrušování) čepele. Toto spojení kovu a diamantu se někdy nazývá vazba.
Vztah mezi velikostí diamantových zrn, koncentrací těchto zrn a tvrdostí pojiva se liší podle požadavků jednotlivých kotoučů.
- Pokud řežeme tvrdé materiály, používáme typ s malým zrnem, vysokou koncentrací diamantů a měkkým pojivem.
- Pokud řežeme abrazivní materiály, používáme velkou zrnitost, nízkou koncentraci diamantů a tvrdé pojivo.
- Pokud řežeme více druhů materiálů, obvykle používáme velkou zrnitost, nízkou koncentraci diamantů a měkké pojivo.
V ideálním případě se pojivo i diamanty brousí současně. Pokud máme měkké pojivo, kov se rychleji opotřebovává a diamanty jsou stále na povrchu a připraveny k efektivnímu řezání. V takovém případě bude životnost kotouče negativně ovlivněna, zejména při řezání abrazivních materiálů.
Naopak, pokud máme příliš tvrdé pojivo, diamanty se opotřebovávají, aniž by se postupně doplňovaly. To je způsobeno tím, že pojivo není obrušováno současně s diamanty a nástroj ztrácí svou řeznou účinnost. Tehdy říkáme, že je ostří „tupé“. K vyřešení tohoto problému lze použít čisticí/brusné bloky, které jsou superabrazivní. Čistící blok opotřebovává pojivo čepele a na povrchu se objevují diamantové částice z podkladových vrstev. Tyto bloky také odstraní veškeré nečistoty, které na čepeli zůstaly po předchádzejících řezech.
Spékané diamantové kotouče
V našem obchodě máme široký sortiment spékaných (jinými slovy sintrovaných) diamantových kotoučů nejen od firmy RUBI, ale také od firem SOLGA, SIMA, DISTAR, CARAT nebo BATTIPAV.
Na příkladu seznamu diamantových kotoučů RUBI si uvedeme rozdíly mezi jednotlivými typy kotoučů a jejich čepelemi. Níže je uveden seznam, který ukazuje rozdíly mezi jednotlivými typy, rovněž s příklady modelů, které najdete v obchodě Tiler-Market:
Univerzální čepel – poskytuje nejlepší povrchovou úpravu. Používá se k řezání dlaždic o tloušťce menší než 25 mm.
Suché – CSV, CPR / mokré – CEV, CPA, CPC
Čepel TURBO – skvělá kombinace řezných vlastností.
Vysoký výkon a rychlost řezání s vysokou kvalitou povrchové úpravy. Za sucha – TCR, TSV, TLG / za mokra – TPI, TON.
Čepel VIPER – evoluce nože TURBO s ještě vyšší kvalitou řezu a také rychlostí.
Je ideální čepelí pro materiály s vysokou tvrdostí. Za sucha – TVA, TVR, TGS / za mokra – TVH
Segmentová čepel – Jedná se o nejrychlejší kotouče. Poskytují maximální rychlost řezání a lepší chlazení čepele.
Jsou vhodné pro řezání materiálů o tloušťce nad 25 mm. Suché – STT / mokré – SHR
TURBO segmentová čepel – jsou vhodné pro řezání všech druhů materiálů vysokou rychlostí.
Čepeľ s J-drážkou – Špičková technológia čepele poskytuje vysokú rýchlosť rezania v najtvrdších materiáloch. Tieto kotúče sú špeciálne navrhnuté na priame rezanie porcelánových dlaždíc. Eliminuje napětí vznikající při řezání.
Suché – CPJ / mokré – CPX, SPT
Při hodnocení čepelí je vždy důležité mít na paměti, že čím vyšší je řezná rychlost, tím nižší je kvalita a naopak. Čepele s nejvyváženějším poměrem rychlosti a kvality jsou typy TURBO a VIPER.
Jak si vybrat diamantový kotouč?
Nyní, když jsme si popsali, jak diamantové kotouče fungují, jak se vyrábějí, jaké jsou jejich typy a základní vlastnosti, je třeba při výběru správného kotouče zohlednit následující tři aspekty:
1. Jaký typ řezu provádíme?
V závislosti na typu řezu, který budeme provádět, bychom měli zvážit, jaký typ stroje použijeme. Elektrickou stavební řezačku (pilu) nebo úhlovou brusku? A pak, jaký typ chlazení použijeme?
V závislosti na řezném nástroji, ať už se jedná o elektrickou řezačku nebo úhlovou brusku, je vždy nutné zvolit vhodný průměr nože, jeho středový otvor a také maximální otáčky, pro které je určen.
Každý z vás jistě ví, že diamantové kotouče řežou materiál na principu tření. Protože jsou superabrazivní, vytváří toto tření vysoké teploty, které je třeba snižovat (chladit).
To vede ke dvěma typům řezání: řezání za sucha a řezání za mokra. Při řezání za sucha se chlazení během řezání provádí pouze pohybem vzduchu, který vytváří samotný kotouč při otáčení. „Suché“ řezací kotouče mohou být chlazeny vodou, což zvyšuje jejich životnost a zlepšuje kvalitu povrchu. „Mokré“ řezací kotouče musí být vždy chlazeny vodou.
V naší nabídce najdete mnoho různých diamantových kotoučů pro řezání dlaždic za sucha i za mokra. Proto je třeba před rozhodnutím vědět, jaký stroj budete používat, a také typ chlazení při řezání.
2. Typy materiálů, které potřebujeme řezat
Druhou věcí, kterou je třeba zvážit, je typ materiálu, který budete řezat.
Pokud chcete řezat keramiku nebo keramické materiály, oba tyto materiály patří do skupiny křemíku.
Tyto materiály, složené převážně z oxidu křemičitého, mají středně vysokou tvrdost, i když některé mohou obsahovat i částice s velmi vysokou abrazivitou. Nejčastěji se setkáváme s křemičitými materiály, které nás zajímají nejvíce: keramika nebo keramické materiály, jako jsou keramické dlaždice, glazovaná kamenina nebo porcelánová kamenina.
Do této skupiny patří také sklo a žula. Vzhledem k tvrdosti těchto materiálů, budeme potřebovat kombinaci malých zrn s vysokou koncentrací diamantů a měkkého pojiva, které se opotřebovává současně s diamanty, aby se zabránilo otupení čepele a aby čepele nepřetržitě poskytovala požadovaný řezný výkon.
3. Rychlost řezání vs. kvalita provedení
Za třetí je třeba zvážit, v jakém poměru upřednostníme rychlost řezání a kvalitu povrchu řezu.
To závisí na typech prováděných řezů, protože není stejné provádět rovný nebo šikmý řez, kde můžeme preferovat rychlost řezu, jako provádět pokosový řez (řez pod úhlem), kde potřebujeme vysokou přesnost a výslednou kvalitu řezu. Ne všechny kotouče jsou vhodné pro všechny typy řezů. Pro pokosové nebo šikmé řezy potřebujeme kotouče s dostatečnou výztuhou a tloušťkou jádra, aby vydržely řez pod úhlem 45° bez vibrací nebo zlomení. Minimální tloušťka jádra kotouče pro pokosové řezy se může lišit v závislosti na jeho průměru. Tu za zmínku stojí řezné kotouče řady EDGE společnosti DISTAR.
Shrneme-li, že jsme zvážili, zda budeme řezat za sucha nebo za mokra v závislosti na použitém stroji, na tvrdosti řezaného materiálu, např. keramiky, a na tom, zda potřebujeme upřednostnit rychlost řezání nebo kvalitu povrchu, jsme připraveni vybrat nejvhodnější diamantový kotouč.
Rozdělení diamantových kotoučů podle barvy
Aby Vám výrobci usnadnili výběr správné kotouče, někteří z nich používají barevnou klasifikaci kotoučů. Každá barva nám říká, pro jaké použití nebo aplikaci je kotouč původně určen. Takto to dělají například společnosti RUBI a SOLGA.
RUBI
- Červená – hlavně pro porcelán
- Fialová – určená pro běžné stavební materiály
- Světle zelená – pro běžný keramický materiál
- Tmavě zelená – univerzální kotouče pro různé stavební materiály
- Modrá – pro tvrdé materiály
- Oranžová – pro abrazivní materiály
- Šedá – pro mramor
- Žlutá – pro ostatní materiály
SOLGA
Řezání za mokra
- Zelená – pro keramické materiály
- Červená – pro tvrdou keramiku a porcelán
- Modrá – univerzální kotouče pro různé stavební materiály
- Modrá s černým pruhem – pro abrazivní materiály
- Tmavě červená – pro zámkovou dlažbu
Řezání za sucha
- Červená – pro keramiku
- Tmavě červená – pro tvrdou keramiku a gres
- Černá – pro abrazivní materiály
- Oranžová – univerzální disky
- Modrá – ideální pro cihly a lisovanou kameninu, lze použít i pro přírodní kameninu a beton.
- Zlatá – pro různé stavební materiály
Doufáme, že po přečtení tohoto článku bude pro Vás výběr správného kotouče pro řezání obkladových materiálů snazší. Pokud byste si z naší nabídky přesto nemohli vybrat, můžete se s námi poradit napr. e-mailem.
Článek vychází z dokumentů společnosti RUBI.