Srovnání nejlepších modelů ručních řezaček na dlaždice – RUBI TZ vs. BATTIPAV SINTESI

V tomto článku Vám představíme 2 modely profesionálních ručních řezaček na dlaždice, které patří mezi špičkové modely v naší nabídce. Od Rubi to bude model TZ-850 a od Battipav Sintesi 93. Pomocí obrázků stručně shrneme vlastnosti, rozdíly a výhody jednotlivých řezaček.

Představení ručních řezaček

Modely ručních řezaček TZ a Sintesi patří ke špičce v nabídce společností Rubi a Battipav. Tomu odpovídá použití vysoce kvalitních a odolných materiálů, precizní zpracování a využití nejnovějších technologií, které zajišťují vysoký řezný výkon, kvalitu řezu a dlouhou životnost. Na druhé straně se použití nejnovějších technologií a kvalitních materiálů odráží ve vyšší pořizovací ceně řezaček. Na základě našich zkušeností a zkušeností našich zákazníků však můžeme potvrdit, že jejich vyšší ceny jsou skutečně „vidět“ a „cítit“ při používání a odmění se větší všestranností a životností.

1. Základní parametry

Řada ručních řezaček TZ zahrnuje modely s délkou řezu od 850 do 1550 mm. Řada Sintesi zahrnuje modely s délkou řezu od 930 do 1630 mm. Modely řezaček představené v našem článku se mírně liší svými základními parametry. TZ-850 má maximální délku řezu 850 mm, Sintesi 93 má o něco větší délku řezu, až 930 mm. Obě mohou řezat i velkoformátové dlaždice o tloušťce až 21 mm. Ale pozor, tato maximální tloušťka řezaných dlaždic závisí také na jejich samotné tvrdosti!

2. Vybavení a balení ručních řezaček

Jak se na špičkové modely sluší, k oběma řezačkám dostanete kvalitní příslušenství včetně 2 řezacích koleček – Sintesi se dodává s kolečky o průměru 22 mm; TZ se dodává s kolečky o průměru 8 mm SILVER PLUS a 22 mm EXTREME PLUS. K řezačce TZ dostanete také přepravní tašku zdarma.

3. Design

Obě řezačky používají řezání tlačením, ale výrazně se liší svou konstrukcí. Základem Sintesi jsou hliníkové koncové profily, které jsou spojeny hliníkovou lisovanou základnou, jejíž šířka je stejná jako šířka pracovních stolů. TZ-ka má na obou koncích stejné hliníkové profily, ale jsou spojeny mnohem užším ocelovým profilem. Výsledkem je užší konstrukce TZ, která se tak lépe skladuje a přenáší. Oba výrobci používají hliníkové odlitky s optimalizovaným tvarem pro dosažení vysoké pevnosti a zároveň nižší hmotnosti ve srovnání s ocelí.

4. Řezání a lámání

Zásadní rozdíl mezi řezačkami je také ve vodicí liště a konstrukci řezacího vozíku s kolečkem a lámačem. TZ má dvě profilované vodicí lišty, mezi kterými se pohybuje řezací vozík. Mezi těmito kolejnicemi je vždy výborný výhled na linii řezu shora. Sintesi má pouze jednu čtvercovou vodicí lištu, po které se vozík pohybuje. V porovnání s TZ je linie řezu o něco méně viditelná a musíte se na ni vždy dívat mírně šikmo. Vodicí lišty obou řezaček jsou prvotřídně silné, a proto mohou řezat dlaždice o tloušťce až 21 mm.

Velké rozdíly jsou také v řezacích vozíkach, které vycházejí z konstrukce vodicích lišt. TZ používá hliníkový řezací vozík, který se pohybuje díky 4 vodicím kolečkům s kuličkovými ložisky, jež se pohybují uvnitř kolejnic. Kromě toho má 2 nastavitelná kolečka, kterými lze upravit vůli při pohybu vozíku. Sintesi má také hliníkový vozík, ale s až 9 vodicími kuličkovými ložisky rozmístěnými na všech 4 stranách vodicí lišty. Některé z nich jsou také nastavitelné. Obě konstrukce zajišťují hladký a přesný chod. Konstrukce Sintesi je lepší z hlediska údržby a udržování čistoty lišty.

Oba vozíky umožňují řezání a lámání jednou rukou a mají plastové chrániče na lámačích. TZ-ka má o něco širší lamač, což může být výhoda při lámaní některých dlaždic. Používá 2 různé polohy lamače podle tloušťky řezané dlaždice. Sintesi má magnetický prepínač ovládaný pákou. Pokud jde o pohodlí při řezání, má Sintesi profilovanou hliníkovou páku s bočními gumovými úchyty, které zajišťují pevnější uchopení páky. TZ má na konci rukojeti gumovou rukojeť, která zajišťuje větší pohodlí při používání.

5. Závěsné stoly a boční podpěry

Řezací stroje se také značně liší konstrukcí pracovních stolů a bočních podpěr. Model Sintesi má jednoduché 2 ocelové odpružené stoly, které nepokrývají ani polovinu maximální délky řezu. Mezi nimi je pevná antikorova lišta, která slouží jako opora při lámání dlaždice. Šířka stolů je přibližně 32 cm (16 cm na každé straně). Má 2 nastavitelné boční podpěry. TZ má složitější systém. Jeho 2 odpružené stoly jsou skládací, proto je ve složeném stavu užší a v rozloženém stavu širší než model Sintesi. Šířka jeho stolů je přibližně 42 cm (21 cm na každé straně), které jsou podepřeny 4 bočními podpěrami, jež slouží také k podepření větších dlaždic mimo stůl. Tyto podpěry jsou polstrované. Délka stolu je téměř stejná jako maximální délka řezu. TZ mají také pevný středový pruh v lomové linii dlaždice.

6. Pravítka

Pravítka obou řezaček jsou si docela podobná a poskytují všechny obvyklé funkce, jako je rychlé nastavení bez použití nářadí pro řezání pod úhlem, opakované řezy, stupnici v cm a délkovou stupnici přepočtenou pro řezání dlaždic pod úhlem 45°. Žluté pravítko Sintesi považujeme ve srovnání s pravítkem TZ za čitelnější. Jeho pravítko se skládá z několika kovových částí, které je třeba nejprve sestavit. Sintesi má celohliníkové pravítko s kovovými zarážkami. TZ je má vyrobeny z odolného plastu. Jeho výhodou je aretace pravítka při diagonálních řezech. Pravítko Sintesi je třeba správně zarovnat pomocí naznačené šipky, což může někdy trvat déle. Délky pravítek jsou srovnatelné, délka TZ je 70 + 42 cm a délka Sintesi je 75 + 35 cm.

7. Několik dalších funkcí

Sintesi umožňuje nastavit vzdálenost vodicí lišty od pracovního stolu pomocí dvou otočných koleček v koncových profilech. Při řezání různých tlouštěk dlaždic je vhodné tuto vzdálenost měnit. K tomuto účelu využívá TZ-ka 2 polohy lámače a možnost nastavitelného upevnění řezného kotouče.
TZ je o něco lehčí než Sintesi, váží necelých 22 kg oproti 24 kg u Sintesi. Obe řezačky mají rukojeť a kolečka pro snadnější tažení řezače. Výhodou TZ je, že jej lze táhnout, i když je uložena v přepravní tašce.

Závěr

Obě řezačky patří k nejlepším modelům od Rubi a Battipav a tomu odpovídá i jejich design, vlastnosti a ceny. řezačky používají různé konstrukce základen, řezacích vozíků a liší se také v různých detailech, aby bylo dosaženo vysoké přesnosti a lámací kapacity. Mnohé z těchto technologií a konstrukcí jsou postupně přebírány i do nižších a levnějších řad řezaček, takže pokud jsou pro vás tyto špičkové modely cenově nedostupné, můžete zvážit koupi řezačky z nižší řady, např. Rubi TQ, TX nebo HIT, nebo Battipav Profi Evo nebo Super Pro Evo.

Je opravdu těžké jednoznačně rozhodnout, která řezačka je lepší. Koupí žádné z nich určitě neuděláte chybu a budou vám spolehlivě sloužit po dlouhou dobu. V hodnocení může hrát roli i vyšší cena TZ o přibližně 30 % v porovnání se Sintesi. Ale i tak bychom jako celkově lepší řezačku vybrali Rubi TZ-850. Nemá prakticky žádné „slabé místo“ a oproti modelu Sintesi nabízí větší všestrannost, efektivitu a několik funkčních a ergonomických výhod.

Loading

Další články

Tipy a triky, jak šikovně odstranit staré dlaždice

Když se rozhodnete renovovat svůj dům, byt apod. další prostor, kromě počátečního plánování je třeba řešit i praktickou část. Praktická část rekonstrukce začíná demoliční fází, během níž se provádí…

Loading