Black Friday akce, použijte kód BF2024 v košíku a získate 5% z celého nákupu

:
:
:

Jak správně namíchat lepicí směs pro pokládku dlaždic?

Článek s doporučeními pro správné míchání lepicích směsí pro pokládku dlaždic a spárovacích hmot.

Jednou ze základních věcí pro úspěšnou a profesionální pokládku obkladů a dlažeb je správná příprava lepicí směsi. Znalost správného namíchání lepidla je důležitá pro dosažení co nejpevnějšího spoje, a tím i dlouhodobé pevnosti dlaždic na podkladu. Nesprávně namíchané lepidlo může způsobit problémy při pokládce nebo dokonce vést k uvolnění dlaždic. V našem článku vysvětlíme několik klíčových kroků pro přípravu správné lepicí směsi a jejich důvody, a to bez ohledu na značku nebo typ použitého lepidla.

Než začnete…

Klíčem k přípravě lepidla je znát jeho typ a vlastnosti, které najdete na obalu. Určitě byste měli znát alespoň základní informace, jako je poměr míchání lepidla a vody, doba zpracovatelnosti (nejdelší doba mezi mícháním a použitelností směsi) a doba vytvrzování. Znalost těchto informací je základním krokem pro správnou přípravu lepidla.

Pro lepší pochopení toho, jak cementová lepidla fungují a co se děje při jejich přípravě, si vysvětlíme několik základních faktů z chemického a mikroskopického hlediska. Lepidla se běžně skládají z několika základních složek: písku, portlandského cementu, vápna a (obvykle) různých chemicky vyrobených přísad, které pomáhají lepicí směsi udržet vodu po delší dobu. Tyto přísady mohou také dodat konečnému výrobku různé vlastnosti, jako je pružnost, pevnost, rychlejší doba tuhnutí atd. Většina moderních lepidel obsahuje alespoň jeden typ přísady.

Klíčem k zajištění úspěšného výsledku je pochopení toho, jak cement ve směsi funguje a proč je třeba v různých fázích míchání dodržovat zásady. Cement se aktivuje procesem zvaným hydratace (kalení). Molekuly suchého cementu jsou inertní – nedělají vůbec nic, dokud se nesmíchají s vodou. Jakmile se do cementu přidá voda, molekuly ji využijí k vytvoření malých krystalů. Čím více vody má molekula k dispozici, tím delší a silnější krystaly vytvoří.

Tyto molekuly cementu nejenže tvoří rostoucí krystaly vedle sebe, ale tvoří se také nad sebou a mohou se navzájem blokovat. Takto cement získává svou pevnost a čím déle je vystaven působení vody, tím je pevnější. V případě lepidla krystaly nejen obrůstají ostatní krystaly, ale prorůstají i do pórů dlaždice a podkladu. Tímto způsobem se dosáhne pevného pouta.

Pokud se do směsi přidá modifikátor (např. polymery), lze dosáhnout pevnějšího spojení s dlaždicemi. Čím více modifikátorů lepicí směs obsahuje, tím pevnější je spoj, protože polymery umožňují delší zadržení vody v připravené směsi. Když jsou polymery vystaveny působení vody a jsou rovnoměrně rozptýleny ve směsi, obklopují molekuly cementu a umožňují jim delší přístup k vodě (voda se přes polymery neodpařuje). Tento proces vytváří delší a silnější krystal cementu než lepidlo bez modifikátoru.

Technické vybavení

Stejně důležitý je výběr správných míchacích nástrojů – míchadla, míchací metly a nádoby. Vždy používejte nízkootáčkový mixér. Většina výrobců lepidel doporučuje míchat při nízkých otáčkách, aby se do lepidla dostalo co nejméně vzduchu a dosáhlo se rovnoměrnější směsi. Také byste měli používat spirálové míchací metly, nikoli tzv. „šlehání“, aby se do směsi nedostal přebytečný vzduch. Důležitá je také správná nádoba, která vám umožní celou směs dokonale promíchat, aniž by se vytvořily hrudky a suchá místa. Zkombinujte správný mixér a šlehač s gumovým kbelíkem Rubi a máte veškeré vybavení, které potřebujete ke správné přípravě směsi lepidla.

1. Počáteční příprava lepicí směsi

Nejprve nalijte do kbelíku vodu. Tím se sníží množství suchých částic lepidla ve vzduchu. Pokud do kbelíku nejprve nalijete suché lepidlo a poté přidáte vodu, část suchého lepidla bude plavat na hladině. Pak bude těžší promíchat všechno suché lepidlo, které ulpívá i na bočních stěnách kbelíku. Přidejte lepidlo do vody a míchejte, podle potřeby přidávejte další lepidlo nebo vodu, abyste dosáhli husté konzistence – asi jako husté arašídové máslo. Je nutné, aby se vzniklé stojaté víry v horní části lepidla následně nerozlily zpět do spodních vrstev.

Nesprávně namíchaná směs
Správně namíchaná směs se stopami míchání

Většina výrobců doporučuje míchat lepidlo pět až deset minut, což se může zdát příliš dlouho. Doporučujeme však tuto dobu dodržet, protože vám pomůže dosáhnout požadovaného promíchání a nasycení jednotlivých molekul cementu a také přísad ve směsi. Někdy se stává, že i profesionálové míchají směs jen do té doby, než získají konzistentní směs prášku a vody. V ideálním případě byste měli dodržet doporučenou dobu, ale reálně se vám to pravděpodobně nepodaří. Proto uděláte lépe, když budete vždy míchat o něco déle, než si myslíte, že stačí k potřebnému promíchání směsi.

V počáteční fázi míchání můžete přidat více lepidla nebo vody, abyste dosáhli požadované hustoty. V pozdějších fázích míchání se to již nedoporučuje, protože pokud po fázi kalení přidáte více vody nebo lepidla, lepidlo značně zeslábne. Lepidlo by mělo být dostatečně husté, aby se při nabírání mohlo převalovat přes lopatku. Pokud stéká, je směs příliš řídká a je třeba do ní přidat více prášku.

2. Hasicí zařízení

Fáze hašení je velmi důležitá! V této fázi můžete nejvíce ovlivnit správné promíchání lepicí směsi. Zhasínání znamená, že se smíchané lepidlo nechá asi deset minut nedotčené. Pro správnou funkci chemického složení je nezbytné nechat lepidlo v klidu. Pokud to neuděláte a použijete jej ihned po prvním smíchání směsi, povede to (poměrně rychle) k tomu, že lepidlo ztuhne a nebude fungovat. Lepidlo s dlaždicemi pak nebude správně držet ani vytvrzovat. Správně provedené hašení vám také poskytne maximální pracovní dobu po úplném promíchání lepidla.

Většina moderních modifikovaných lepidel obsahuje práškové přísady (obvykle nějaký polymer) přidané do suché směsi. Zjednodušeně řečeno, tyto přísady, jako například cement, se aktivují hydratací, ale fungují trochu jinak. Po přidání vody do cementu začnou ve směsi růst krystaly a lepidlo získá pevnost. Čím déle je cement vystaven působení vody, tím déle krystaly rostou. Čím déle krystaly rostou, tím je vytvrzený výrobek pevnější.

Jakmile do aditiv přidáte vodu, molekuly v aditivech vodu absorbují. Představte si molekulu přísady jako vatový tampon. Vnější vrstva přísady bude hydratovaná, ale vnitřní část bude stále suchá. Chlazení dává přísadě dostatek času, aby se plně nasytila.

Pokud nenecháte lepidlo v kalicí fázi dostatečně dlouho, směs bude mít suché polymery. Suché polymery spotřebovávají vodu z cementu a způsobují jeho rychlé tuhnutí. Pokud cement nemá dostatek vody pro další tvorbu krystalů, proces růstu a tvrdnutí se v podstatě zastaví. Proto nenechávejte lepicí směs příliš krátce vyhasnout, protože tím se lepidlo oslabuje a vznikají potenciální problémy s lepením. Nedostatečná tvorba krystalů v cementu vede ke špatnému spojení s dlaždicemi a podkladem. Přísady (modifikátory) nechte zcela rozpustit, aby byly v lepicí směsi správně zastoupeny.

3. Konečné promíchání směsi

Jakmile se lepidlo nechá po určitou dobu odležet, je nutné pokračovat v míchání, dokud není směs konečná, aby se složky rovnoměrně rozložily v celé lepicí směsi. Tento proces pomáhá rozprostřít polymery a vodu v celé směsi, aby se dosáhlo konzistentního a správně promíchaného lepidla během tuhnutí a po vytvrzení.

V této fázi nepřidávejte do směsi další vodu ani suché lepidlo! Přebytečná voda by směs rozložila. Voda je již přítomna mezi molekulami lepidla a odděluje je od sebe. Čím dále od sebe jsou molekuly při růstu krystalů cementu, tím obtížnější je dosáhnout vzájemného propojení molekul, které je základem pevnosti lepidla. Pokud se krystaly nemohou navzájem plně spojit, je výsledný produkt slabší. To je mimochodem také důvod, proč je nežádoucí, aby se do lepicí směsi dostalo nadměrné množství vzduchu.

Pokud je lepidlo správně namícháno, mělo by mít po rozetření zednickou lžící stojaté drážky bez sesedání (obrázek).

Jak tedy správně namíchat lepidlo? Shrňme si základní pravidla:

  • Nepřidávejte příliš mnoho vody – směs by se tím oslabila.
  • Míchejte pomalu, aby se v lepicí směsi zachytilo co nejméně vzduchu.
  • Lepidlo by mělo být poměrně husté, asi jako husté arašídové máslo.
  • Tloušťka a konzistence předem namíchané směsi by měla být stejná jako u konečné směsi.
  • Boj s ohněm je nezbytný!
  • Po uhašení nepřidávejte další vodu ani lepidlo.
  • Zjistěte si dobu zpracování lepidla a věnujte pozornost tomu, kdy začne tuhnout.


Správně namíchaná lepicí směs je velmi důležitá pro úspěšnou a dlouhotrvající instalaci dlaždic.

Jak jste si mohli přečíst, správné míchání není úplně snadné, ale pokud se vám to podaří, oceníte to nejen vy během procesu lepení, ale i váš zákazník. V našem obchodě nabízíme širokou škálu nástrojů a příslušenství pro profesionální přípravu lepicích směsí.

Tento článek vznikl ve spolupráci s profiobkladac.sk

Loading

Další články

Nová značka v našem obchodě – DISTAR

V roce 2024 jsme rozšířili náš obchod profiobkladac.sk o nového výrobce nářadí pro obkladače, společnost DISTAR. Tato značka nabízí některé inovativní výrobky, které v naší

Loading