Instalace velkoformátových obkladů a dlažeb – 6 klíčových tipů pro Váš úspěch

V dnešním článku Vám stručně představíme velkoformátové obklady a 6 klíčových tipů pro jejich profesionální pokládku.

Manipulace s RUBI SLAB MINI SYSTEM

Používání velkoformátových obkladů a dlažeb je v současné době velkým trendem ve stavebnictví. Získané znalosti a zkušenosti s obklady tohoto formátu jsou Vaší velkou výhodou. Velkoformátové dlaždice jsou řešením, které v sobě spojuje praktické i estetické aspekty vhodné pro vnitřní i venkovní použití.

Co to jsou velkoformátové dlaždice?

Velkoformátové dlaždice jsou všechny dlaždice, jejichž jedna strana měří více než 40 cm. Dlaždice tohoto formátu se stále častěji používají nejen v novostavbách, ale i při rekonstrukcích. V současné době jsou nejběžnější formáty 60×60, 60×120, 30×120, 120×120 a 75×150 cm.

Výhody velkoformátových dlaždic

Velkoformátové keramické dlaždice poskytují větší pocit prostornosti, vytvářejí pocit kontinuity vzoru bez spár a umožňují mnoho různých způsobů použití.
Na druhou stranu pokládka každého kusu dlaždice vyžaduje více času a úsilí, ale zároveň každý kus pokrývá větší plochu. To znamená, že počet položených dlaždic je menší. Velkoformátové dlaždice optimalizují čas a použité zdroje, což je jeden z důležitých faktorů v každém stavebním projektu.

Instalace velkoformátových obkladů a dlažeb

Pokládka velkoformátových keramických obkladů a dlažeb vyžaduje určité přizpůsobení techniky pokládky a použitého nářadí. Pro snadnější manipulaci s většími a těžšími dlaždicemi a lepší výsledek se řiďte těmito tipy:

Tip 1: Je velmi důležité, aby byl podklad stabilní a dokonale rovný. Pokud podklad nesplňuje tyto požadavky, není vhodný pro velkoformátové keramické dlaždice. Před pokračováním proveďte nezbytné úpravy podkladu.

Tip 2: U velkých formátů je nezbytné nanášet lepidlo dvakrát. Jedná se o tenkou vrstvu lepidla na zadní straně dlaždice a také na podkladu. Doporučujeme použít hladítko s hřebenem vhodné pro větší formáty dlaždic a také elektrický vibrátor k odstranění vzduchových bublin zpod velkých ploch dlaždic.

Tip 3: Důrazně doporučujeme používat přísavky nebo přímo manipulační systémy určené pro manipulaci s dlaždicemi. Nejen pro pohodlnější a bezpečnější přenášení a přesné umístění dlaždic, ale také pro následnou úpravu jejich polohy a kontrolu krycí schopnosti lepidla. Tyto nástroje Vám usnadní a zefektivní práci a ušetří vám nejen námahu, ale i náklady.

Tip 4: Abyste zajistili dokonale rovný povrch a vyhnuli se nerovnostem, doporučujeme použít nivelační systém, který usnadní práci a zabrání pohybu dlaždic během procesu usazování.

Tip 5: U velkoformátové keramiky je spára mezi dlaždicemi důležitější než kdy jindy. Měli byste použít distanční podložky a hřebíky, které zvyšují přesnost vyrovnání dlaždic a zároveň usnadňují pokládku malých rozměrových odchylek některých dlaždic. Použití vyrovnávacích systémů nevylučuje použití distančních křížiků, klinků nebo jiných rohových prvků.

Tip 6: Pokud jde o řezání, velkoformátové keramické dlaždice lze řezat ručními nebo elektrickými diamantovými řezačkami. Ujistěte se však, že máte model řezačky vhodný pro velké formáty. Mezi základní parametry řezačky, které musí být splněny, patří dostatečná délka přímého a šikmého řezu, dostatečně široký pracovní stůl nebo boční podpěry pro dlaždice. Pokud nemáte dostatečně dlouhou klasickou ruční řezačku, můžete ji rychle nahradit speciálním systémem pro řezání velkých formátů dlaždic (např. RUBI SLAB CUTTER G3, RUBI SLIM CUTTER PLUS, BATTIPAV LAMPO Cut 2, okružní pila RUBI TC-125 s kolejnicemi).

Jak bylo uvedeno výše, rostoucí obliba velkoformátových keramických obkladů a dlažeb je dána především tím, že jejich výrazné výhody převažují nad nevýhodami spojenými s jejich přepravou a manipulací. Proto byste měli být připraveni jak technicky, tak znalostně. V našem obchodě tiler-market.cz si můžete vybrat ze široké nabídky nářadí pro velkoformátové obklady. Pokud potřebujete poradit s výběrem, rádi vám pomůžeme.

Vývoj velkoformátové keramiky neustále postupuje a podíl velmi velkých dlaždic nebo keramiky „XXL“ na trhu roste, ale o tom až někdy příště.

Loading

Další články

Tipy a triky, jak šikovně odstranit staré dlaždice

Když se rozhodnete renovovat svůj dům, byt apod. další prostor, kromě počátečního plánování je třeba řešit i praktickou část. Praktická část rekonstrukce začíná demoliční fází, během níž se provádí…

Loading