Diamantové kotouče – jak vybrat ten správný?

V dnešním blogu se blíže podíváme na diamantové kotouče a jejich čepele. Vysvětlíme vám, jak vybrat nejvhodnější kotouč pro řezání určitých materiálů.

Jsem si jistý, že jste již vyřešili problém, jaký typ diamantového kotouče by byl nejvhodnější pro řezání dlaždic, které se chystáte položit. To znamená, že každý správný výrobce diamantových nástrojů vyrábí několik různých typů kotoučů, které mají specifické čepele se specifickými vlastnostmi a které jsou určeny pro různé typy materiálů a dlaždic. Při výběru však nezapomeňte na své potřeby při řezání, např. rychlost řezání, kvalita řezu nebo životnost nože.
V dnešním blogu se blíže podíváme na diamantové nože a jejich čepele. Znalost toho, jak jsou nože konstruovány a jak fungují, nám pomůže lépe pochopit, jaký typ nože potřebujeme k řezání různých typů dlaždic. Vysvětlíme vám různé typy čepelí pomocí výrobků RUBI, které najdete také v našem obchodě. Pro některé lidi může být obtížné se v tak široké nabídce produktů zorientovat.

CO JSOU DIAMANTOVÉ KOTOUČE?
Diamantové kotouče sestávají z kruhového tělesa, většinou vyrobeného z oceli, zvaného „jádro“. Jádro má po obvodu superabrazivní řezný materiál v podobě souvislé koruny nebo rozdělený na segmenty. Tento řezný materiál, nazývaný také diamantové zrno (pásek, segment), může být k jádru čepele připojen různými způsoby, ale nejčastěji používanou metodou společnosti RUBI je laserové svařování.

DIAMANTOVÉ ZRNO
Diamantová zrna lze připevnit třemi různými způsoby, a to slinováním, galvanickým pokovováním a vakuovým pájením. V případě konkrétních keramických řezných kotoučů však obvykle hovoříme o slinování. Při spékání se diamantové částice smíchají s kovovým pojivem a tlakem a teplotou se rozprostřou do systému s různými vrstvami diamantu, které se postupně obnažují při opotřebení nástroje.

VZTAH MEZI VELIKOSTÍ ZRN, HUSTOTOU A TVRDOSTÍ POJIVA.

Vztah mezi velikostí diamantových zrn, jejich hustotou a tvrdostí pojiva se liší v závislosti na požadavcích čepele.

 • Pro tvrdé materiály se používá malá zrnitost s vysokou hustotou diamantů a měkké pojivo.
 • U brusných materiálů se používá velká zrnitost s nízkou hustotou diamantů a tvrdé pojivo.
 • U univerzálních kotoučů určených pro většinu typů materiálů se používá velká zrnitost, nízká hustota diamantu a měkké pojivo.
Detail diamantových zrn na disku RUBI CPR

V ideálním případě by se měly používat oba typy současně. Pokud máme měkké pojivo, kov se opotřebovává a diamant se vždy dostane na povrch, takže můžeme efektivně řezat. V takovém případě se však negativně projeví životnost nože při řezání abrazivních materiálů. Na druhou stranu, pokud je pojivo příliš tvrdé, diamant na povrchu se opotřebovává, aniž by byl nahrazen novým diamantem, protože pojivo se neopotřebovává a čepel ztrácí svou řeznou účinnost. V tomto případě se disk označuje jako „tupý“.

K vyřešení tohoto problému můžeme použít čisticí blok, což je superabrazivní blokový materiál, který opotřebovává pojivo kotouče a „vynáší“ diamantové částice ze spodních vrstev na povrch.

TYPY SLINUTÝCH DIAMANTOVÝCH KOTOUČŮ

 • Univerzální čepel: Poskytuje nejlepší povrchovou úpravu. Používá se k řezání keramiky nebo jiných kamenných obkladových materiálů do tloušťky 25 mm.
 • TURBO: Skvělá kombinace funkcí. Vysoký výkon a rychlost řezání s vysokou kvalitou povrchu.
 • VIPER: Jedná se o evoluci nože TURBO s vyšší kvalitou a rychlostí řezání. Je určen výhradně pro materiály s vysokou tvrdostí.
 • Segmentované: nejrychlejší. Maximální rychlost a lepší chlazení lopatek. Pro řezání materiálů o tloušťce větší než 25 mm.
 • TURBO segmentová: pro řezání všech typů materiálů maximální rychlostí.
 • Drážka J: nejmodernější technologie. Vysoká řezná rychlost vhodná pro nejtvrdší materiály. Speciálně navrženo pro přímé řezání porcelánové kameniny. Eliminuje napětí vznikající při řezání.

Pamatujte, že čím vyšší je řezná rychlost, tím nižší je kvalita řezu a naopak. Kotouče s nejvyváženějším poměrem rychlosti a kvality jsou typu TURBO a VIPER .

1. Celý okruh 2. TURBO 3. TURBO VIPER
1. Segment 2. TURBO segmentované 3. Drážka J

Ve videu uvidíte, jak se pracuje s 250mm diamantovým kotoučem CEV SUPERPRO na portálové pile RUBI DC-250 850:

JAK VYBRAT SPRÁVNÝ DIAMANTOVÝ KOTOUČ?

Nyní, když už víme, jak se čepele vyrábějí, jak fungují a jaké jsou jejich typy a vlastnosti, je třeba při výběru diamantové čepele zvážit tři důležité věci:

1. JAKÝ TYP ŘEZÁNÍ BUDEME PROVÁDĚT

V závislosti na typu řezání, které budeme provádět, musíme zvážit, jaký typ stroje použijeme: elektrickou frézu nebo úhlovou brusku? Jaký typ chlazení budeme mít k dispozici?

Vždy musíme mít na paměti, že nože řežou třením a že se jedná o superabrazivní nástroje. Při tomto tření (řezání) vznikají vysoké teploty, což vedlo ke dvěma různým typům řezání: mokré a suché řezání. Při suchém řezání je chlazení zajišťováno pouze proudem vzduchu, který vytváří samotný rotující kotouč. Suché řezné kotouče mohou být chlazeny vodou, což prodlužuje jejich životnost a zlepšuje kvalitu řezaného povrchu, ale mokré řezné kotouče by se nikdy neměly používat bez chlazení vodou.

RUBI nabízí řezné kotouče pro suché i mokré řezání. Před rozhodnutím tedy musíme vědět, jaký stroj a jaký druh chlazení budeme používat.

Symboly označující určení nože pro suché nebo mokré řezání

2. TYPY ŘEZANÝCH MATERIÁLŮ

Druhou věcí, kterou musíme vzít v úvahu, je typ řezaného materiálu. Pokud hovoříme o řezání keramických obkladů, patří do skupiny křemičitých materiálů. Tyto materiály, které se skládají převážně z oxidu křemičitého, mají střední až vysokou tvrdost, některé však mohou mít i velmi vysokou abrazivitu.

Mezi nejběžnější silikátové materiály patří skupina, která nás zajímá: keramické materiály, jako jsou dlaždice, glazovaná kamenina nebo porcelánová kamenina. Do této skupiny patří také sklo a žula. Vzhledem k tvrdosti těchto materiálů proto budeme potřebovat kombinaci malé zrnitosti s vysokou koncentrací diamantů a měkkého pojiva, které se opotřebovává současně s diamantem, aby se zabránilo otupení čepele a zajistil se trvalý dobrý výkon nástroje.

3. Rychlost řezání vs. kvalita řezání

Třetí věcí, kterou je třeba vzít v úvahu, je potřeba rychlosti řezání a výsledná kvalita řezu. To závisí na typu řezu, který budeme provádět. Je rozdíl mezi rovným nebo šikmým řezem, kde můžeme potřebovat rychlost, a pokosovým řezem, kde potřebujeme především přesnost a kvalitu řezu.

Ne všechny nože jsou vhodné pro všechny typy řezání. Pro úhlové nebo šikmé řezy potřebujeme nože s dostatečnou výztuží a tloušťkou jádra, aby bez poškození vydržely úhlový řez 45° (Jolly edges). Minimální tloušťka jádra pro úhlové řezání se liší v závislosti na průměru nože.

Při výběru správného nože je třeba vzít v úvahu, zda budeme řezat za mokra nebo za sucha (v závislosti na použitém stroji), tvrdost materiálu a zvážit potřebu rychlosti řezání a/nebo kvalitní povrchové úpravy. S tímto vědomím jsme připraveni vybrat nejvhodnější nůž pro řezání dlaždic.

ŘADA DIAMANTOVÝCH KOTOUČŮ RUBI

Ze široké nabídky diamantových kotoučů RUBI v našem obchodě můžeme vyzdvihnout následující typy.

PRO ŘEZÁNÍ ZA SUCHA:

 • CPR : Vhodný pro jemné řezání porcelánové kameniny o tloušťce menší než 20 mm, doporučuje se čepel s plným obvodem. Poskytuje jednu z nejlepších povrchových úprav. Je k dispozici v průměrech 115 a 125 mm.
 • TCR : kotouč typu TURBO, doporučený pro jemné řezání porcelánové kameniny s vysokým výkonem a rychlostí řezání s vysokou kvalitou řezaného povrchu. K dispozici v průměrech 115, 125, 180 a 230 mm.
 • CPJ : kotouč s J-drážkou, zvyšuje rychlost řezání velmi tvrdých porcelánových kameninových dlaždic a zároveň snižuje napětí vznikající při řezání. K dispozici v průměrech 115 a 125 mm.

PRO MOKRÉ ŘEZÁNÍ:

 • CPC : Univerzální nůž, doporučený pro jemné řezání porcelánových kameninových dlaždic o tloušťce menší než 20 mm. Doporučuje se zejména pro řezání pod úhlem. Je k dispozici v průměrech 180, 200, 230, 250, 300 a 350 mm.
 • TPI : kotouč typu TURBO, doporučený pro řezání porcelánové kameniny pod úhlem. Poskytuje vysokou stabilitu a rychlost řezání. Je k dispozici v průměrech 200, 230 a 250 mm.
 • CPX : kotouč s J-drážkou s nejnovější technologií pro vysokorychlostní přímé řezání porcelánové kameniny. Je k dispozici v průměrech 200, 250 a 300 mm.

KLASIFIKACE BAREV DIAMANTOVÝCH KOTOUČŮ RUBI

Kromě výše uvedených nožů nabízíme také mnoho dalších modelů nožů RUBI, ze kterých si můžete vybrat podle svých požadavků. Pro usnadnění výběru používá RUBI barevné dělení disků. Každá barva nám říká, k jakému použití nebo aplikaci je role původně určena:

ROZLOŽENÍ BAREV:

 • Červená: vhodná zejména pro řezání porcelánu
 • Fialová a tmavě zelená: disky pro univerzální použití, pro různé stavební materiály.
 • Zelená: pro běžné keramické materiály
 • Modrá: pro tvrdé materiály
 • Oranžová: pro abrazivní materiály
 • Šedá: pro mramor
 • Žlutá: univerzální disky pro záchranné práce

Doufáme, že vám náš blog pomohl zorientovat se v široké nabídce diamantových řezných kotoučů RUBI. Věříme, že po jejím přečtení bude váš výběr nejvhodnějšího navijáku rychlý a správný. Nezapomeňte však na další dvě zásadní věci, které mohou ovlivnit výsledek vaší práce a vaši spokojenost s diamantovým kotoučem:

 1. Výběr správného řezného nástroje – elektrická pila/úhlová bruska. Důležitá je vhodnost nástroje pro daný typ řezu a znalost jeho obsluhy.
 2. Správná technika řezání – může výrazně ovlivnit kvalitu řezu. I správně vybraný a kvalitní diamantový kotouč se může velmi rychle zničit špatnou technikou řezání.

Článek vznikl ve spolupráci s profiobkladac.sk

Loading

Další články

Tipy a triky, jak šikovně odstranit staré dlaždice

Když se rozhodnete renovovat svůj dům, byt apod. další prostor, kromě počátečního plánování je třeba řešit i praktickou část. Praktická část rekonstrukce začíná demoliční fází, během níž se provádí…

Loading