Srovnání tří systémů pro velkoformátové obklady – RUBI vs. BATTIPAV vs. KAUFMANN

Srovnání tří systémů pro řezání a manipulaci s velkoformátovými dlaždicemi od společností RUBI, Battipav a Kaufmann.

V současné době je stále populárnější moderní trend pokládky velkoformátových obkladů a dlažeb. Není neobvyklé, že velkoformátové dlaždice mají délku strany více než 2 metry. Pro pokládku tak velkých a těžkých dlaždic nestačí běžné nářadí. Proto několik výrobců nabízí nástroje a systémy pro práci s velkoformátovými dlaždicemi. V tomto článku bychom vám rádi představili výrobky 3 výrobců – RUBI, BATTIPAV a KAUFMANN, které najdete také v našem obchodě. Abychom vám usnadnili rozhodování, porovnáme jejich vlastnosti a technické parametry.

Začneme představením systémů

Značka RUBI má k dispozici několik modelů pro práci s velkoformátovými dlaždicemi:

 1. Systém RUBI SLIM
 2. Kotoučové pily RUBI TC s příslušenstvím
 3. Systém RUBI SLAB

RUBI SLIM System je skupina výrobků určených k řezání a manipulaci s velkoformátovými dlaždicemi. Systém se skládá z:

 • SLIM CUTTER PLUS – řezací systém obsahuje kolejnice, vakuové přísavky, řezací vozík a lámací nástroj.
 • SLIM EASY TRANS – manipulační systém určený k usnadnění přenosu a pokládky obkladů a dlažeb.
 • Sada příčníků pro SLIM EASY TRANS – příčníky zvyšují nosnost a použitelnost manipulačního systému SLIM EASY TRANS.

Kotoučové pily RUBI řady TC v kombinaci s vodicími lištami a dalším příslušenstvím umožňují řezání velkoformátových obkladů. Výrobce nabízí následující modely:

Systém RUBI SLAB je řada výrobků určených pro nejnáročnější velkoformátové obklady. Skládá se z:

 • Manipulační systém RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY – systém pro snadnější manipulaci s velkoformátovými dlaždicemi s nosností až 140 kg.
 • Pracovní stůl RUBI SLAB System – stůl je určen k řezání a manipulaci s obklady a dlažbou.
 • Pracovní vozík RUBI SLAB System – pro snadnější přepravu velkých a těžkých dlaždic
 • Vakuová přísavka RUBI SLAB System – přídavná vakuová přísavka zvyšuje pohodlí a bezpečnost při manipulaci s dlaždicemi.
 • RUBI SLAB HEAVY DUTY bag – odolná taška pro snadnější přenášení a ochranu manipulačního systému RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY

Italský výrobce BATTIPAV má užší sortiment nástrojů pro práci s velkoformátovými obklady. Nabídka obsahuje:

 • BATTIPAV LAMPOCut – ruční řezací stroj sestávající z vodicích lišt, řezacího vozíku, vakuových přísavek a 2 lámacích nástrojů.
 • BATTIPAV AGILE System – manipulační systém pro velkoformátové dlaždice
 • BATTIPAV AGILE System Light – jednodušší verze manipulačního systému AGILE pro velkoformátové dlaždice
 • BATTIPAV MULTI Bench – pracovní stůl s velkou pracovní plochou a vysokou nosností pro velkoformátové dlaždice
 • BATTIPAV SUPREME 320S INFINITY portálová pila – elektrická stavební pila s délkou řezu až 320 cm

Rakouský výrobce KAUFMANN nabízí 1 výrobek pro práci s velkoformátovými dlaždicemi:

 • KAUFMANN TopLine Pro Rail – ruční řezačka na velkoformátové obklady, obsahuje lišty s přísavkami, řezací vozík, lámací kleště, brašnu.

Porovnání řezných nástrojů

V tabulce jsou přehledně uvedeny vlastnosti jednotlivých řezných nástrojů, včetně elektrických fréz vhodných pro velké formáty.

 RUBI SLIM CUTTER PLUSBATTIPAV LAMPO CutKAUFMANN TopLine Pro RailPila RUBI TC-125 se sadou líšt a svorekPila BATTIPAV SUPREME 320S INFINITY
Max. délka řezu (cm)310320335320320
Max. tloušťka materiálu (mm)10 (15 s přídavným jističem)2582585
Délka tyče/stolu (cm)110165172,5110320
Počet lišt3223
Lámací nástrojAnoAno, 2xAnoNeNe
Přísavka3x3x6x2xNe
Řezný kolesko/kotoučEXTREME ø22 mmø15 mm, ø22 mmØ16 mmØ125 mmNe
TaškaAnoNeAnoAno (kufřík + taška)Ne
Power230 V400 V

Všechny nástroje používají řezací vozíky, které se pohybují po kolejnicích pomocí kvalitních kol s ložisky. Všechny umožňují řezání dlaždic o minimální délce 310 cm. V tomto parametru vyniká kolejnice TopLine Pro Rail společnosti Kaufmann s maximální délkou 335 cm.

Větší rozdíly jsou v maximální tloušťce řezaného materiálu. Zde vyniká systém Battipav Lampo Cut, který umožňuje řezání dlaždic o tloušťce až 25 mm. Tuto tloušťku zvládne díky dvěma lámacím nástrojům, z nichž jeden je určen speciálně pro silnější dlaždice. S nástrojem RUBI můžete řezat dlaždice o tloušťce 10 mm, přibližně. 15 mm při zakoupení lámacího nástroje RUBI (referenční číslo: 18917). V tomto parametru se TopLine Pro s max. tloušťka materiálu 8 mm. Elektrické pily umožňují řezat i silnější materiály. Jejich tloušťka závisí na velikosti čepele, u modelu RUBI TC je to 25 mm, u modelu Battipav Supreme 85 mm při 1 zdvihu.

Všechny 3 ruční řezací nástroje a pila RUBI TC využívají principu spojení několika pásů do jednoho kusu a jejich upevnění na dlaždici pomocí dodaných vakuových přísavek nebo dokonce svorek. Řezací vozík nebo pila se pak pohybují po spojených kolejnicích.

Tři ruční řezací systémy mají v balení lámací nástroje a řezací kotouče. Battipav se dodává se dvěma lámacími nástroji a dvěma koly. Elektrická pila RUBI TC-125 je dodávána s diamantovým řezným kotoučem RUBI TCR-125 SUPERPRO.

Pokud jde o přenosnost a skladování, pouze Battipav nedodává své nářadí s brašnou. U pily Supreme je to pochopitelné, u pily Lampo Cut je nutné zakoupit tašku zvlášť.

Výhodou ručních řezacích systémů oproti elektrickým frézám je jistě čistší práce, menší hlučnost a práce bez nutnosti elektrické energie. Výhodou elektrických fréz TC a Supreme je jejich univerzálnější použití a pohodlnější řezání silnějších materiálů s možností vodního chlazení. Další nevýhodou elektrické pily Battipav Supreme je její vyšší cena.

Srovnání manipulačních systémů

Manipulační systémy nabízí pouze společnosti RUBI a Battipav. Oba výrobci nabízejí vysoce kvalitní profilované lišty, možnosti nastavení délky lišt, ergonomické rukojeti, vysoce kvalitní vakuové přísavky pro bezpečnější a snadnější přenášení a pokládku velkých a těžkých dlaždic. Jednodušším systémem od RUBI je SLIM EASY TRANS, který konkuruje systému AGILE Light od společnosti Battipav. Systém Battipav má o něco vyšší nosnost, ale po doplnění vakuových přísavek a příčníků můžete nosnost systému RUBI zvýšit až na 110 kg.

Výrobci nabízejí také robustnější manipulační systémy, například RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY a BATTIPAV AGILE System. Systém SLAB TRANS vyniká lepší podporou rozměrů dlaždic, zatímco systém AGILE se vyznačuje nosností až 240 kg a mobilním vozíkem, který usnadňuje jeho přenášení. Mobilní vozík RUBI SLAB TROLLEY lze zakoupit samostatně pro oba systémy RUBI.

Příslušenství

RUBI i Battipav nabízejí také další příslušenství pro řezné nástroje a manipulační systémy. Oba výrobci nabízejí pracovní stoly s vynikajícími rozměry:


Oba stoly mají skládací konstrukci, možnost spojení několika stolů do jednoho, ale pouze Battipav nabízí možnost připojení k elektrické pile, čímž můžete rozšířit pracovní plochu pily. Výhodou stolu RUBI SLAB je vyšší nosnost až 250 kg ve srovnání s 200 kg u stolu Battipav MULTI Bench.

RUBI nabízí i další příslušenství pro své systémy, jako jsou příčné lišty (č. v.: 18819) pro SLIM EASY TRANS, přídavné vakuové přísavky (č. v.: 18827) pro RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY, pojízdný vozík RUBI SLAB, vakuové přísavky (č. v.: 18957) pro pilu TC-125 nebo lámací nástroj (č. v.: 18917).

V našem obchodě bude brzy k dispozici nový a vylepšený manipulační systém SLIM EASY TRANS PLUS.

K systému Battipav AGILE lze přidat vakuové přísavky (referenční číslo: SP11032) a zvýšit tak jeho nosnost.

V našem obchodě najdete také kompletní sady pro řezání a manipulaci s velkoformátovými dlaždicemi za výhodnější ceny než při nákupu jednotlivých produktů.

Doufáme, že vám tento článek pomohl lépe porozumět nabídce nástrojů pro práci s velkoformátovými dlaždicemi. Širokou škálu nástrojů a příslušenství pro velké formáty dlaždic najdete v samostatném katalogu. kategorie obchodu. Pokud přesto potřebujete poradit, jsme vám k dispozici.

Tento článek vznikl ve spolupráci s profiobkladac.sk

Loading

Další články