Tipy a triky, jak šikovně odstranit staré dlaždice

Článek s tipy a triky pro účinné odstranění starých obkladů ze zdi.

Tipy a triky, jak šikovně odstranit staré dlaždice

Když se rozhodnete renovovat svůj dům, byt apod. další prostor, kromě počátečního plánování je třeba řešit i praktickou část. Praktická část renovace začíná demoliční fází, během níž se odstraní staré povrchy nebo dokonce celé konstrukce. Může se jednat o odstranění barvy, stěrky, obkladů nebo dokonce celé stěny. V dnešním článku si projdeme několik tipů a triků, jak chytře odstranit staré obklady, uvolnit a připravit prostor pro nové obklady nebo jiné povrchy. Nebojte se, není to nic složitého.

Bezpečnost je klíčová

Je důležité myslet na ochranu při práci ještě před zahájením samotného odstraňování. Jakmile začnete bourat, uvolňovat a odlamovat dlaždice, je téměř jisté, že se dlaždice rozbijí a střepy budou létat po místnosti.
Proto vždy dbejte na to, abyste nosili ochranné brýle a ochranné rukavice. Chrání vaše oči a ruce před ostrými kousky dlaždic, které mohou při bourání odletět ze zdi.

Ochrana místnosti

Při odstraňování obkladů ze stěn během částečných renovací je důležité chránit zbytek místnosti a její vybavení. Pokud například renovujete koupelnu a ze stěny odpadávají velké ostré kusy dlaždic, hrozí vysoké riziko poškrábání obkladů, vany, sprchové vaničky nebo umyvadla. Než začnete odstraňovat obklady ze zdi, nezapomeňte zakrýt důležité části místnosti! Doporučujeme použít lepenku nebo starou plachtu, abyste ochránili veškeré inženýrské sítě nebo sanitární zařízení před poškozením.

Hrubé odstranění

Při odstraňování obkladů ze stěn můžete nejprve vyškrábat maltu a spárovací hmotu mezi obklady. Toto škrábání usnadní uvolnění dlaždic a následně i jejich snadnější a čistší odstranění. Zároveň se tím sníží pravděpodobnost odštípnutí a odtržení dlaždic.
Pro snadné odstranění obkladů ze stěny, zejména u cementových spárovacích hmot, doporučujeme použít nástroj RUBISCRAPER. Tento nástroj umožňuje nastavit hloubku odstranění lepicí hmoty, čímž se snižuje riziko příliš hlubokého řezání do stěny, které může později způsobit problémy při opětovném obkládání, a je také pracnější.

Její nože z karbidu wolframu využívají k odstranění lepicí směsi především pneumatický tlak namísto tření. To znamená, že na rozdíl od jiných metod, jako je broušení, s RUBISCRAPEREM nevytváříte prach, což šetří čas na úklid a zároveň eliminuje riziko vdechnutí prachu.
Samonaváděcí systém umožňuje zůstat uvnitř spáry, čímž se minimalizuje riziko poškození nebo rozbití dlaždice při odstraňování lepicí spáry, a ergonomický design vám poskytuje větší pohodlí a pevný úchop.


K tomuto úkolu můžete použít také jednodušší ruční škrabku na spáry, ale čištění spár je mnohem pracnější.

Kladivo a dláto

Když jste odstranili lepicí maltu, je čas odstranit dlaždice ze zdi! V tomto kroku budete potřebovat pouze kladivo a dláto nebo sekáč. Odstranění první dlaždice je obvykle nejobtížnější, protože k ní nemáte přístup ze strany. Vložte dláto do spáry po seškrábnutém lepidle a lehce na ni poklepejte kladivem, abyste vyvinuli tlak. Tím by se dlaždice měla uvolnit z lepidla. V závislosti na velikosti dlaždic a na tom, jak dobře jsou přilepeny k lepidlu na stěně, může být nutné provést tento úkon na několika různých místech dlaždic. Po odstranění první dlaždice ze stěny můžete začít odstraňovat sousední dlaždice podél nově odhalených okrajů. K jejich odstranění můžete použít také elektrické bourací kladivo se širokým sekáčem. Při jeho použití však hrozí poškození podkladové stěny.

Ruční uvolnění dlaždic

Odstranění zbytků lepidla

Po odstranění všech obkladů ze stěny je třeba seškrábat i zbytky lepidla.
K tomuto kroku můžete použít škrabku. Na hůře odstranitelné části lepidla budete možná potřebovat dláto a kladivo. K tomuto kroku můžete použít také elektrické bourací kladivo se širokým dlátem. Dávejte však pozor, abyste nepoškodili podkladovou stěnu a nevyřezali do ní zbytečné otvory.
Tento systém práce však neodstraní úplně všechno lepidlo. Abyste se ujistili, že jsou všechny stěny rovnoměrně očištěné a vyrovnané, zbroušte všechny zbývající nerovnosti. Pro tento úkol jsou vhodné diamantové brusné kotouče. To se důrazně doporučuje, pokud plánujete stěnu znovu obložit.

Úklid místnosti

Jste téměř hotovi. Pomocí lopatky a smetáku odstraňte uvolněné kusy dlaždic nebo přebytečný prach. K vynášení odpadu se vám určitě budou hodit stavební kbelíky nebo žlaby. Průmyslový vysavač vám bude jistě užitečný. Usnadňuje to odstraňování všech malých kousků dlaždic a dalších stavebních materiálů.

A je to! Možná si říkáte, že je to snadné. Pro většinu pravděpodobně ano, ale dodržení správného postupu a použití správných nástrojů vám ušetří nejen čas, ale také sníží pracnost. Při pokládce nových obkladů oceníte také výhody správného a dokonalého odstranění starých obkladů včetně lepidla.

Článek vznikl ve spolupráci s profiobkladac.sk

Loading

Další články